Tu się naprawdę odpoczywa!
Były budynek dworca kolejowego w Krzelowie. Kiedyś Krzelów posiadał dwie linie kolejowe. Dolnośląskie miasteczko powiatowe – Góra uzyskało w 1885r pierwsze połączenie kolejowe z Bojanowem w prowincji poznańskiej. W 1906 r. trasa została przedłużona do Głogowa. Zabrakło jednak połączenia północ-południe, pomiędzy węzłem kolejowym w Lesznie i Legnicy. Dlatego też 11.06.1914 roku z udziałem państwa Pruskiego, Prowincji Poznańskiej, powiatów leszczyńskiego, górowskiego oraz miast Góra, Ścinawa, Chobienia założono Leszczyńsko-Górowsko-Ścinawską Kolej Małą Towarzystwo Akcyjne z siedzibą w Górze.
Krzelów- Leszno dworzec mały. Poniżej: budynek techniczny, gdzie pewnie znajdowały się toalety.
Trasa Góra-Krzelów-Ścinawa. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku pociągi jeździły pięć razy dziennie. Podróż z Leszna do Krzelowa według rozkładu jazdy z 1017 roku trwała 3 godziny. Średnia prędkość wynosiła 20 km/godzinę. Trasa z Góry do Krzelowa przebiegała przez miejscowości: Stara Góra, Rogów Górowski, Osetno, Bełcz Wielki, Luboszyce, Irządze, Lubów, Chobienia, Bieliszów, Jemielno , Borki, Rajczyn, Gryżyce, Wyszęcice , Krzelów.
Trasa Legnica-Ścinawa- Rawicz. Linia ta otwarta została 5.02.1898r. Ruch osobowy wstrzymano na całej linii w 1991 roku. Lecz na odcinku Prochowice – Krzelów – Wąsosz jeździł pociąg do roku 1992, który potocznie nazywany był „pociągiem ruskim” ponieważ w jego składzie były dwa wagony przeznaczone dla obywateli polskich natomiast pozostałe przeznaczone były dla podróżujących żołnierzy radzieckich stacjonujących w Legnicy.
Teraz panuje tu cisza i spokój, nie słychać gwizdka dającego sygnał do odjazdu, czy też syku lokomotywy, która wtacza się na peron, choć spacerując koło byłego dworca wyobrażam sobie ten ruch i zamieszanie: czyjeś wołania, gwizdy zawiadowcy, odgłosy załadowywania towarów.
Pałac w Krzelowie – zabytkowy pałac z połowy XVIII wieku wybudowany przez spadkobierców Ulriki Luisy z domu Koppern. Jest jedną z najbardziej reprezentatywnych budowli Krzelowa. Obiekt jest objęty ochroną konserwatora zabytków i zakwalifikowany jako zabytek klasy 1.
Przez lata dobra ziemskie w Krzelowie Górnym i Dolnym stanowiły własność różnych rodzin i tak pierwsze zwmianki dotyczą rodziny von Gersdorfów, od których odkupił je von Brown, w 1787 r. wzmiankowany jako posiadacz wsi. Następnie w 1836 roku majątek ten nabyła rodzina Ulriki Luisy z domu Koppern. Prawdopodobnie wkrótce potem przystąpiono do budowy pałacu oraz założono park. Następne informacje o właścicielach posiadłości pochodzą z 1876 roku – posiadłość stanowiła własność Gustawa Gohle. Od 1905 do czasów II wojny światowej pozostawała w rękach Paula Kaherta.
Obecnie mieści się tu Szkoła Podstawowa.
Figura Matki Boskiej. Byłam bardzo zaskoczona, kiedy zobaczyłam po raz pierwszy tę figurę Matki Boskiej, która wygląda tak jakby przywędrowała np. z Hiszpanii, a oto co pisze o niej polska niezwykla.pl:
„W Krzelowie, tuż przy kościele p.w. św. Marcina, na terenie jednej z posesji znajduje się zagadkowa figura. Mimo usilnych starań nie udało się ustalić więcej informacji dotyczących owej figury. Według mieszkańców posesji na której się znajduje jest to najprawdopodobniej Matka Boska od wiatrów. Zapytałem również o jej rodowód. Wszyscy okoliczni mieszkańcy stwierdzili, że stoi tam od zawsze. Osobiście wydaje mi się, że jest to figura Matki Boskiej Siewnej.”